BalkansPress

Dobro došli!

Hamburgeri su izmišljeni u Hamburgu, zar ne?! Ali, Napoleon je bio patuljak… Mačke se uvek dočekuju na noge… Tost uvek padne na namazanu stranu… ili možda ipak ne?

Zapravo, prvi hamburger je prodat u Americi, a Napoleon je bio sasvim prosečne visine.

Ali…

Mačke se zaista dočekuju na noge, a pesimisti su u pravu – tost uvek padne na stranu premazanu puterom.

Predstavljamo vam istine o nekim od najpoznatijih mitova.

Postoji sedam mora

MIT: Izraz je nastao pre nekoliko hiljada godina i skovali su ga mornari, ali je reč o mitu koliko o onom da su sirene stvarne. Zapravo, postoji pet okeana i preko 50 mora, piše Dejli mejl.

Bubašvabe mogu da žive bez glave

ISTINA: Bubašvabe su preživele čak i istrebljenje dinosaurusa. Istina je da mogu da prežive bez vazduha čak 45 minuta, a bez glave barem tri dana.

Novčić bačen sa zgrade vas može ubiti

MIT: Ma koliko zgrada bila visoka, novčić bačen s njenog vrha vas neće ubiti. Pošto je mali i ravan, on se suočava sa velikim otporom vazduha, pa ne dostiže brzine koje mogu biti fatalne po čoveka.

Kamile nose zalihe vode u grbi

MIT: Kamilja grba zapravo je sačinjena od masnoća. To je rezervoar „hrane“ koji kamilama omogućava da prežive duge periode u pustinji.

Neandertalci su bili dlakavi i sporazumevali su se mumlanjem

MIT: Ovaj nimalo laskav opis potiče od popularnih stereotipa o ranim ljudima. Naučne studije otkrivaju da Neandertalci nisu bili toliko maljavi, a da su se sporazumevali slično današnjim ljudima.

Leti je toplo, jer je Zemlja tada najbliža Suncu

MIT: Kada je sa jedne strane naše planete leto, na drugoj je zima. Promena godišnjih doba rezultat je zakrivljenosti Zemljine ose.

Ujutru smo viši, nego uveče

ISTINA: Nakon okrepljujućeg sna i odmora za kosti leđa koje u ležećem položaju ne moraju da trpe težinu celog tela, pršljenovi nisu sabijeni, kao što je to slučaj tokom dana. Tako ste ujutru oko 0,25 cm viši nego uveče.

Operski pevač može glasom da razbije staklo

ISTINA: Italijanski operski pevač Enriko Karuzo tvrdio je da visoki tonovi mogu razbiti čaše za šampanjac. Bio je u pravu – visoki tonovi mogu da slome staklo.

Zvuk pravog tonaliteta i volumena može uticati na to da čestice vazduha oko stakla vibriraju na preciznoj rezonantnoj frekvenciji, tako da i staklo počne da vibrira.

Duga ima sedam boja

MIT: Sunčeva svetlost koja se reflektuje u česticama vode ima različite talasne dužine – od infracrvene do ultraljubičaste, pa se boje prelivaju u milionima kaleidoskopskih nijansi.

 

 

 

Sunce je žuto

ISTINA: Dečji crteži na kojima je Sunce predstavljeno žutom bojom su zapravo realistični. Ova velika lopta gasa izgleda žuto i iz svemira, ali ta boja postaje intenzivnija na Zemlji, zbog toga što je posmatramo kroz atmosferu naše planete.

Ako gledate Sunce sa vrha planine, intenzitet boje se smanjuje zato što je atmosfera ređa.

Svetlost zvezda je stara milionima godina

ISTINA: Kada pogledate u noćno nebo, vidite svetlost koja je nastala pre više hiljada ili čak miliona godina.

Zlatna ribica ima pamćenje od tri sekunde

MIT: Zlatna ribica ima reputaciju ne baš inteligentne životinjice. Ipak, istina je da one vrlo brzo uče i da čak pamte boje u muziku i to mesecima nakon što su ih prvi put videle ili čule.

Slonovi nikad ne zaboravljaju

ISTINA: Slonovi zaista imaju izuzetno pamćenje. Oni prepoznaju stare prijatelje i posle više godina razdvojenosti.

Crne rupe usisavaju sve u svojoj blizini

MIT: Gravitaciona sila crne rupe je nesumnjivo jaka, ali ne može privući svu materiju. Misteriozna takozvana tamna materija (čini oko 90 odsto mase svemira, ali do sad nije detektovana) joj odoleva.

Koristimo svega 10 odsto mozga

MIT: Senzori i skeneri otkrili su da koristimo ceo mozak i da većina zadataka zahteva aktivnost u njegovim različitim delovima.

 

(Izvor: vestinet.rs) 

 

FacebookTwitterLinkedin

Pin It

 

 

 

Scroll to top