BalkansPress

Dobro došli!

Peking je prekinuo komunikaciju sa Vašingtonom u nekoliko oblasti u znak protesta zbog posete Nensi Pelosi Tajvanu.

Kina je odlučila da prekine diplomatske odnose sa SAD u brojnim vojnim i civilnim oblastima, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

Prekid veza način je Pekinga da uzvrati za ovonedeljnu posetu predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi Tajvanu.

Ministarstvo je objavilo spisak oblasti u kojima više neće biti komunikacije između kineskih i američkih zvaničnika.

To uključuje radne sastanke između odeljenja odbrane, konsultacije o pomorskoj bezbednosti, saradnju u oblasti ilegalne migracije, sudsku pomoć, transnacionalni kriminal, kontrolu droga i klimatske promene.

Planirani telefonski razgovor između visokih vojnih komandanata dva naroda takođe je otkazan, navodi se u saopštenju.

 

Blinken osuđuje “neodgovoran” kineski prekid komunikacije s SAD-om

Američki državni tajnik Antony Blinken optužio je u subotu Kinu za “neodgovorne korake” zaustavljanjem ključnih komunikacijskih kanala s Washingtonom i rekao da njezine akcije na Tajvanu pokazuju pomak od davanja prioriteta mirnom rješenju prema korištenju sile, prenosi Reuters.

Blinkenovi komentari uslijedili su nakon što su kineski zrakoplovi i ratni brodovi u subotu vježbali napad na Tajvan, rekli su otočni dužnosnici, što je jedan u nizu koraka koje je Peking poduzeo nakon posjeta predsjednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi Tajvanu ranije ovog tjedna.

*Foto: Stefani Reynolds/Pool via Reuters

PROČITAJTE: PORUKA PEKINGA: Rusija igra ključnu ulogu u borbi protiv terorizma, a SAD širi zlonamerne laži

Kineska odmazda u zaustavljanju bilateralnih procesa u osam ključnih područja uključujući obranu, narkotike, transnacionalni kriminal i klimatske promjene, potezi su koji bi kaznili cijeli svijet, a ne samo Sjedinjene Države, rekao je Blinken na konferenciji za novinare u Manili.

“To uključuje nekoliko vojnih kanala, koji su ključni za izbjegavanje pogrešne komunikacije i krize”, rekao je.

“Obustava klimatske suradnje ne kažnjava Sjedinjene Države, kažnjava svijet, posebno svijet u razvoju. Ne bismo trebali držati suradnju taocem u pitanjima od globalnog značaja zbog razlika između naše dvije zemlje.”

 

Borba protiv klimatskih promjena ključno je područje suradnje dviju velesila i dva najveća emitera stakleničkih plinova.

Blinken je rekao da su Sjedinjene Države čule zabrinutost od saveznika o onome što je nazvao opasnim i destabilizirajućim akcijama Kine oko Tajvana, ali Washington će ostati postojan u svom rješavanju situacije.

Rekao je da je prenio kineskom ministru vanjskih poslova Wang Yiju na regionalnom sastanku u Kambodži da su Sjedinjene Države odlučne u održavanju komunikacijskih kanala kako bi se spriječile pogrešne procjene, kao što zemlje diljem svijeta očekuju od njih.

UŽIVO) Kina ISPALILA bojevu municiju u blizini Tajvana: Otkazani putnički  letovi na Tajvanu - Objektiv

*Foto: EPA-EFE / Printscreen

PROČITAJTE: Šta nam govori Blinkenov zaokret?

“Dakle, da budem jasan, Sjedinjene Države ne vjeruju da je u interesu Tajvana, regije ili naše vlastite nacionalne sigurnosti eskalirati situaciju”, rekao je.

“Držat ćemo naše kanale komunikacije s Kinom otvorenima, s namjerom izbjegavanja eskalacije zbog nesporazuma ili pogrešne komunikacije. Održavanje dijaloga nedvojbeno je još važnije kada smo u razdoblju pojačanih napetosti. Nastojimo deeskalirati te napetosti. I mislimo da je dijalog vrlo važan element toga”, dodao je Blinken.

Scroll to top